Categories: LAJME

Vuçiq: Fuqitë e mëdha do të kërkojnë zhdukjen e Republikës Serbe në Bosnjë deri në pranverë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq dje u takua me përfaqësuesit e serbëve nga Kosova në jug të Serbisë.

Dhe përveç deklaratave rreth zhvillimeve të fundit në Kosovë, ai është deklaruar edhe një çështje tjetër – atë të Republikës Serbe në Bosnjë dhe Hercegovinë.

Në këtë drejtim, siç ka thënë ai fuqitë e mëdha “do të kërkojnë zhdukjen e Republikës Serbe (në Bosnjë dhe Hercegovinë)” deri në pranverë dhe se Serbia do të përballet me presion të madh.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Vuçiq deklaroi se “kjo do të bjerë mbi supet e Serbisë” dhe se Serbia po përballet me një periudhë të vështirë.

Ndryshe, arsyeja e takimit të tij ishin zhvillimet Mitrovicë, për të cilën gjë madje Vuçiq deklaroi se Prishtina “kishte mbështetjen e një fuqie të fuqishme të huaj” për veprimin e saj sot.

“Një nga vendet e Quint-it, një vend jashtë BE-së, u ka dhënë mbështetje shqiptarëve nga Prishtina për të kryer një aksion të ri kundër serbëve”, citohet të ketë thënë Vuçiq.

admin

Recent Posts

Kunata e Leartës shfaqet e veshur me komplete, mahnitë me pamjen

Neca Tërnava është një emër tani shumë i njohur për publikun. U bë e njohur…

4 hours ago

Nuk e ka muajin që kur u bë nënë për herë të dytë, Belkiz reklamon të pasmet rrugëve të Gjermanisë

Milot Rashica dhe Belkiz Kera, tashmë janë bërë prindër për herë të dytë. Çifti i…

4 hours ago

Njihuni me kandidaten më të votuar të të gjitha partive për Asamblenë e Fushë Kosovës

Pas zgjedhjeve lokale gjysma e komunave shkon në balotazh, e mes tyre edhe komuna e…

4 hours ago

S’ kisha me besua se një Drenicë ka me iu gëzua humbjes së djalit t’Hamëz Jasharit

Edhe aktori dhe shkrimtari Çun Lajçi ka reaguar pas humbjes së Bekim Jasharit në Skenderaj.…

4 hours ago

LAJMI FUNDIT:Tërmkolli parashikon zgjedhje të reja nacionale nëse VV-ja humb balotazhin në…

Ish-deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Melihate Tërmkolli ka parashikuar zgjedhje të reja nacionale në…

4 hours ago

Kryediplomati kroat: Incidentet e fundit në kufirin Kosovë-Serbi janë shqetësim serioz, situata në Ballkan po përkeqësohet

Ministri i Jashtëm kroat, Gordan Grlić Radman vlerëson se situata në Ballkanin Perëndimor po përkeqësohet…

4 hours ago