Categories: LAJME

Sarajeva i kundërpërgjigjet Beogradit – arrestohet një ish-ushtar i Republikës Serbe për k’rime lufte në Bosnje

Anëtarët e Agjencisë së Hetimit dhe Mbrojtjes së Bosnje-Hercegovinës arrestuan Radovan Veljoviq, i dyshuar për kryerjen e një k’rimi kundër njerëzimit në vitin 1992.

Prokuroria e Bosnjës dhe Hercegovinës e akuzon Veljoviqin (1954) për përdh’unim dhe ab’uzim s*ksual si anëtar i Ushtrisë së Republikës Serbe në vitin 1992 në zonën e Foças, njoftoi institucioni gjyqësor.

Pas arrestimit, shtohet, i dyshuari iu dorëzua prokurorit në detyrë të Prokurorisë, i cili do ta shqyrtojë atë dhe do të marrë një vendim për aktivitetet e mëtejshme, raporton klix.ba.

Ju kujtojmë, ky arrestim u urdhërua disa ditë pasi Edin Vranj u arrestua në Serbi me një urdhër të lëshuar në vitin 2018 nën dyshimin se kishte kryer k’rime lufte, kur ishte shef policie i Federatës së BH-së.

Ai u largua nga policia k’riminale në vitin 2016, kur u bë drejtor i një agjencie private të sigurisë.

Sipas mediave të Sarajevës, Vranj kaloi plot 30 vjet në pozicione të ndryshme operative dhe menaxheriale. Ish-shefi i Sektorit të Policisë K’riminale në FUP dhe njeriu i parë i Departamentit për K’rimin e Organizuar u arrestua në kalimin kufitar Uvac.

admin

Recent Posts

Pavarësisht se dështoi në matjet zyrtare, Florian Marku: Nesër vjen titulli i parë për mua, kam ëndërruar shumë për këtë moment

Pavarësisht se dështoi në matjet e para zyrtare të bëra sot, Florian Marku ka thënë…

12 mins ago

Helikopterët e ushtrisë serbe fluturuan pranë kufirit me Kosovën, eksperti i sigurisë e konsideron tentim agresioni

Tre helikopterë të forcave të armatosura serbe janë parë sot pasdite duke fluturuar në territorin…

14 mins ago

Ministri Mehaj: Ndihuni të sigurt sepse bashkë me aleatët tanë jemi për ju gjithmonë

Ministri i Mbrojtjes Armend Mehaj, ka përmendur të arriturat e ministrisë që ai drejton në…

16 mins ago

Adrola Dushi shfaqet sensuale me foto nga ashensori

Adrola Dushi postoi një fotografi të re. Ajo erdhi me një pozë të bukur nga…

18 mins ago

Me Oltin u kap keq/ Lindita është dashuruar dhe flet për vjehrrën: Me të bëj thashetheme, më vinë dhe meshkuj në sallon…

Në “Ftesë në 5” me Bieta Sulon u diskutua për thashethemet dhe raportin e shqiptarëve…

23 mins ago

Lajm shumë i mirë! Shqiptarët do udhëtojnë pa viza në një nga shtetet më të pasura të botës

Të gjithë shqiptarët mund të udhëtojnë pa viza në Arabinë Saudite. Në mbledhjen e sotme…

3 hours ago