Categories: LAJME

Historia e aeroplanit me të cilin NATO bombardoi në Kosovë më 1999-ën

Aeroplani ushtarak A-10 Thunderbolt është një nga aeroplanët më ikonik në inventarin fluturues të Forcave Ajrore të SHBA-së është A-10.
I projektuar për të djegur në masë tanket pushtuese sovjetike gjatë Luftës së Tretë Botërore të parashikuar, A-10 ka shërbyer në shumicën e konflikteve të Amerikës pas Luftës së Ftohtë, nga Ballkani në Afganistan, raporton Business Insider, përcjell lajmi.net.

Në vitin 1967, Forcat Ajrore të SHBA-së iniciuan programin A-X, i projektuar për të prodhuar një aeroplan të gjeneratës së re të mbështetjes ajrore (CAS). Kjo ishte inovative për Forcën Ajrore, e cila kishte përdorur tradicionalisht avionë luftarakë dhe bombardues të lehtë (përfshirë adashin e A-10, P-47 Thunderbolt) në rolin CAS.

A-10 Thunderbolt është ndryshe nga çdo avion luftarak, me veçori të mbijetesës të dizajnuara për ta mbajtur atë të fluturojë gjatë sulmeve dhe për ta kthyer atë në bazë.

Avioni kishte karakteristika të avancuara inxhinierike të dizajnuara për të mbajtur aeroplanin të fluturonte edhe pse qëlloheshin pjesët e tij.

Lufta e parë ku u angazhua A-10 ishte Lufta e Gjirit Persik të vitit 1991, kur ata u përdorën për të shpërthyer njësitë e blinduara irakiane. 132 A-10 kryen 7,983 misione luftarake gjatë rrjedhës së luftës, duke djegur 987 tanke, 926 artileri, 1,355 automjete të blinduara, 10 avionë në tokë dhe madje dy helikopterë fluturues të rrëzuar me GAU-8A.

Pas Luftës së Gjirit, Forcat Ajrore planifikuan të heqin dorë nga A-10, duke e zëvendësuar atë me F-16.

Në vitin 1999, A-10 fluturuan mbi Kosovë në Forcat Aleate të Operacionit të NATO-s, dhe pas 11 shtatorit A-10 fluturuan mbi Irak dhe Afganistan.

A-10 që fluturonin nga baza ajrore e Incirlikut në Turqi kanë kryer misione kundër ISIS që të paktën që nga viti 2014, dhe në janar 2018,

A-10 u kthyen në qiellin e Afganistanit pas një pauze disavjeçare.

Forcat Ajrore janë përpjekur të tërheqin nga prodhimi modelin A-10 për më shumë se një çerek shekulli.

admin

Recent Posts

Ironizon Tomë Gashi përmend një nga arsyet e shkarkimit të drejtorit të RTK-së

Avokati Tomë Gashi ka reaguar pas vendimit të Bordit të RTK-së, për shkarkimin e drejtorit…

38 mins ago

Haradinaj: Albin Kurti është kryeministri më i dobët që e ka pasur Kosova

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka thënë se Albin Kurti është kryeministri më i dobët…

40 mins ago

”Kanë qenë të lidhur jashtë këta apo janë zënë?”/ Donaldi ia thotë troç Einxhelit: Do të flasim për atë që kemi pasur jashtë

Gjatë kësaj jave, Einxhel Shkira dhe Donald Veshaj kanë pasur p ërplasje të forta mes…

11 hours ago

Monika Lubonja Zvishet e tëra për të shijuar masazhin në Big Brother VIP (VIDEO)

Në shtëpinë e Big Brother VIP, ngjarjet po bëhen gjithmonë e më interesante. Mbrëmjen e…

11 hours ago

Adriana Matoshi: Kur jam njoftuar me Keithin, kam thënë me vete ‘pse vajza ime nuk e ka një fat si ky, që të ketë dikë të tillë në krahë’

Aktorja e njohur shqiptare, Adriana Matoshi, ka qenë e ftuar së fundmi në emisionin “Goca…

11 hours ago

Gjenerali serb kërcënonKosovën: Nëse FSK kalon pa pëlqimin e KFOR-it në veri dijeni mirë që ne do të…

Krye-shefi i shtabit të përgjithshëm të Ushtrisë së Serbisë gjenerali Milan Mojsiloviç ka deklaruar se…

11 hours ago