Categories: LAJME

Gjithcka Mori Fund!! Beogradi Në Ferr,”Serbia Do T’a Njohë Kosovën”,Zbulohet Dokumenti Në Parlamentin Serb

Partia Popullore Serbe ka akuzuar Qeverinë e Serbisë se “nuk e ka përmendur në asnjë pikë Kosovën në Ligjin për Trashëgimi Kulturore të Serbisë”.

“Vojvodina përmendet gjashtë herë, ndërsa Kosova është hequr”, thuhet në reagim.

Ata po kërkojnë që ligji të tërhiqet nga procedurat parlamentare.

“Trashëgimia kulturore në Kosovë është më e rrezikuara dhe e hapur ndaj sulmeve të përditshme. Këngët më të bukura janë shkruar për Kosovën, kishat më të bukura, manastiret, afresket, dhe monumentet tona më të rëndësishme, por asnjëherë nuk përmenden në Ligjin për Trashëgimi Kulturore”, thotë kjo parti në një deklaratë.

“Duke adoptuar një ligj të tillë, qeveria tregon qëndrimin e saj karshi Kosovës. Pasojat do të jenë shkatërrimtare për të ardhmen e trashëgimisë kulturore në Kosovë”, përfundon deklarata.

Për të njëjtën gjë ka lëshuar një deklaratë edhe Partia për Liri dhe Drejtësi, e cila tha se Qeveria e ka “braktisur” trashëgiminë kulturore në Kosovë.

“Në atë propozim, asnjë fjalë nuk shkruhet për trashëgiminë kulturore në Kosovë, e as nuk përmendet Kosova fare, ndërsa provincën autonomore të Vojvodinës e përmend gjashtë herë”, thotë deklarata e partisë opozitare të Dragan Gjilasit.

Kjo parti shkruan edhe se Ligji për Trashëgiminë Kulturore “është vetëm një prej serive të dëshmive se si ky regjim që lartëson patriotizmin, i shpall të tjerët tradhëtarë”.

“Është trashëgmia jonë kulturore në Kosovë dhe manastiret mesjetare serbe që janë në UNESCO, por as kjo nuk e bën që kjo qeveri ta fus në tekstin e ligjit”, përfundon njoftimi i SNN-së.

admin

Recent Posts

”Kanë qenë të lidhur jashtë këta apo janë zënë?”/ Donaldi ia thotë troç Einxhelit: Do të flasim për atë që kemi pasur jashtë

Gjatë kësaj jave, Einxhel Shkira dhe Donald Veshaj kanë pasur p ërplasje të forta mes…

1 hour ago

Monika Lubonja Zvishet e tëra për të shijuar masazhin në Big Brother VIP (VIDEO)

Në shtëpinë e Big Brother VIP, ngjarjet po bëhen gjithmonë e më interesante. Mbrëmjen e…

1 hour ago

Adriana Matoshi: Kur jam njoftuar me Keithin, kam thënë me vete ‘pse vajza ime nuk e ka një fat si ky, që të ketë dikë të tillë në krahë’

Aktorja e njohur shqiptare, Adriana Matoshi, ka qenë e ftuar së fundmi në emisionin “Goca…

1 hour ago

Gjenerali serb kërcënonKosovën: Nëse FSK kalon pa pëlqimin e KFOR-it në veri dijeni mirë që ne do të…

Krye-shefi i shtabit të përgjithshëm të Ushtrisë së Serbisë gjenerali Milan Mojsiloviç ka deklaruar se…

1 hour ago

Eskalon Kimete Berisha: Albin Kurti është indirekt Rankoviqi i ditëve tona

Analistja Kimete Berisha ka shpërthyer në akuza në drejtim të Qeverisë Kurti, ajo me anë…

1 hour ago

Ish-komandanti i UÇK: Isa Mustafa e Halil Bicaj nuk i lejuan ushtarët me uniformë të UÇK në varrimin e Ahmet Krasniqit

Hafir Hoxha, ish Komandant i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës përmes një shkrimi të gjatë në…

2 hours ago