Categories: LAJME

“Çmenden” e gjithe bota :Ushtria amerikane teston b’ombën nga e cila nuk kanë shpëtim bunkerët

Ushtria amerikane ka testuar b’ombën GBU-72, që është prodhuar nga një përzierje e copëzave të b’ombave tjera që në thelb ka për qëllim shkatërrimin e bunkerëve.

Ndoshta është e projektuar duke marrë parasysh objektet nëntokësore për zhvillimin e armëve bërthamore të Iranit apo Koresë së Veriut, transmeton Telegrafi.

Gjatë testimit nga baza ajrore Aglin në Florida, aeroplani luftarak F-15 e hodhi b’ombën e re. E 5K Penetrator GBU-72, është dizajnuar për të depërtuar thellë në bunkerët nëntokësor dhe objektet e tjera që janë përforcuar me çelik e beton – duke rënë nga 12.000 metra lartësi, depërtuar në tokë dhe më pas shpërthyer.

“Hedhja e b’ombës prej 2 tonëve shënoi fundin e një sërë testimesh që i planifikoi njësia 780 e forcave ajrore”, thuhet në kumtesën e forcave ajrore pas testimit të fundit.

Arme 2.300 kilogramëshe shikuar nga ana logjistike edhe fleksibile dhe mund të montohet në b’ombarduesi konvencional strategjik si B-52, B-2 Spirit dhe B-21 Raider, por edhe në F-15 që u përdorën gjatë testimit.

admin

Recent Posts

Kunata e Leartës shfaqet e veshur me komplete, mahnitë me pamjen

Neca Tërnava është një emër tani shumë i njohur për publikun. U bë e njohur…

4 hours ago

Nuk e ka muajin që kur u bë nënë për herë të dytë, Belkiz reklamon të pasmet rrugëve të Gjermanisë

Milot Rashica dhe Belkiz Kera, tashmë janë bërë prindër për herë të dytë. Çifti i…

4 hours ago

Njihuni me kandidaten më të votuar të të gjitha partive për Asamblenë e Fushë Kosovës

Pas zgjedhjeve lokale gjysma e komunave shkon në balotazh, e mes tyre edhe komuna e…

4 hours ago

S’ kisha me besua se një Drenicë ka me iu gëzua humbjes së djalit t’Hamëz Jasharit

Edhe aktori dhe shkrimtari Çun Lajçi ka reaguar pas humbjes së Bekim Jasharit në Skenderaj.…

4 hours ago

LAJMI FUNDIT:Tërmkolli parashikon zgjedhje të reja nacionale nëse VV-ja humb balotazhin në…

Ish-deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Melihate Tërmkolli ka parashikuar zgjedhje të reja nacionale në…

4 hours ago

Kryediplomati kroat: Incidentet e fundit në kufirin Kosovë-Serbi janë shqetësim serioz, situata në Ballkan po përkeqësohet

Ministri i Jashtëm kroat, Gordan Grlić Radman vlerëson se situata në Ballkanin Perëndimor po përkeqësohet…

4 hours ago