Categories: LAJME

Biden për herë të parë e quan Putinin krimineI Iufte, reagon Moska

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, për herë të parë e ka quajtur “kriminel lufte” presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, gjë që ka bërë që Kremlini zyrtar të reagoj, duke e quajtur këtë “retorikë të pafalshme”, transmeton Gazeta Express.

Deri më tani, administrata Biden kishte shmangur përdorimin e kësaj fraze. Duke folur për gazetarët pas një ngjarjeje në Shtëpinë e Bardhë të organizuar të mërkurën, Biden tha: “Mendoj se ai është kriminel lufte”. Pas komenteve të presidentit Biden për Putinin, agjencia ruse e lajmeve TASS, raportoi se Kremlini i ka cilësuar këto deklarata të presidentit amerikan si të “papranueshme dhe një retorikë e pafalshme”.

Më herët gjatë të mërkurës, Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha se SHBA-ja po “shikonte me kujdes” për të përcaktuar nëse forcat ruse po sulmojnë me qëllim caqe civile. Ukraina i ka kërkuar Gjykatës në Hagë që ta hetojë Rusinë për krime lufte.

Duke e quajtur Putinin kriminel lufte nga Biden, është një ‘retorikë e pafalshme’, thotë Kremlini

Një zëdhënës i Kremlinit ka thënë se komentet e bëra nga SHBA duke e quajtur Putinin një kriminel lufte ishin “të papranueshme” dhe “retorikë të pafalshme”, raporton Reuters duke cituar agjencinë ruse të lajmeve TASS. Zëdhënësi Dmitry Peskov tha sot se komentet e Biden që e karakterizonin Putinin si kriminel lufte ishin “retorikë e papranueshme dhe e pafalshme”

Më parë, Biden e quajti Putinin një “kriminel lufte”, duke përdorur këtë term për herë të parë në lidhje me liderin rus.

E pyetur që të shpjegojë më tej komentet e presidentit, zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki tha se Biden “po fliste nga zemra dhe po fliste nga ajo që ka parë në televizion, që janë veprime barbare nga një diktator brutal përmes pushtimit të tij të një shteti të huaj”. Megjithatë, ajo shtoi se “një proces ligjor” për të hetuar pretendimet e krimeve të luftës “po vazhdon në Departamentin amerikan të Shtetit”.

Këtu janë pamjet e fjalëve të Bidenit.

admin

Recent Posts

New data shows Gazeta e Pavarur is the top quality and most trusted newspaper in Balkan

The latest PAMCo results show "Gazeta e Pavarur" is the most read quality news publisher…

3 months ago

SHIKONI MOMENTIN KUR ZIHET ROB KOMANDANTI I BATALIONIT TE TANKEVE RUSE

E FUNDIT!!/SHIKONI MOMENTIN KUR ZIHET ROB KOMANDANTI I BATALIONIT TE TANKEVE RUSE Komandanti i batalionit…

3 months ago

Punon për Kosovën dhe është e martuar me kosovar, Ja çka i ndodh nga serbia!

Shkruan: Teuta Fazliu Edhe unë v iktima e rradhës për pasivizimin e adresës në komunën…

4 months ago

Edhe nje Shtet i ndihmon Putinit/Rusia i përgatit për luftë në Ukrainë mercenarët nga shteti i njohur i…

Një video e mercenarëve nga Siria që mbajnë në duar shenjën “Z”, që dominon nëpër…

4 months ago

Sa bukur është rregulluar Sahidja

Të gjiha motrat Mustafa në çdo kohë janë qendër e medieve rozë. Duke u dalluar…

4 months ago

Ja çfarë skenash bënë Semi në banjo

Semi Jaupaj është këngëtarja e talentuar nga Shqipëria që për vite me rradhë është dëshmuar…

4 months ago