Categories: Lajmet

Arabia Saudite i ofron një zgjidhje Putinit për krizën Rusi-Ukrainë

Princi i kurorës së Arabisë Saudite, Mohammed bin Salman është ofruar, gjatë një bisede telefonike me liderin rus Vladimir Putin, që të ndërmjetësojë bisedimet Rusi-Ukrainë.

Në një deklaratë për mediat, Bin Salman tha se vendi i tij mbështet “përpjekjet që çojnë në një zgjidhje politike që çon në përfundimin e Iuftes dhe që garanton sigurinë dhe stabilitetin.

Ai trajtoi gjithashtu shqetësimet rreth energjisë sa i përket situatës në Ukrainë, duke riafirmuar angazhimin e vendit të tij ndaj marrëveshjes OPEC +, një pakt i bërë nga 10 prodhuesit kryesorë të naftës bruto dhe Rusia për të pompuar gradualisht më shumë naftë në treg për të përmbushur kërkesën.

Arabia Saudite, e cila e konsideron Rusinë si partnerin e saj kryesor në aleancën OPEC+, tha të martën se “mbështet përpjekjet ndërkombëtare për de-përshkallëzimin e situatës në Ukrainë”.

Nafta ruse nuk është shënjestruar drejtpërdrejt nga sanksionet e Perëndimit ndaj Moskës, të paktën deri më tani. Në fakt, Shtetet e Bashkuara dhe Evropa kanë bërë të pamundurën për të shmangur goditjen e karburanteve të Rusisë.

admin

Recent Posts

New data shows Gazeta e Pavarur is the top quality and most trusted newspaper in Balkan

The latest PAMCo results show "Gazeta e Pavarur" is the most read quality news publisher…

4 months ago

SHIKONI MOMENTIN KUR ZIHET ROB KOMANDANTI I BATALIONIT TE TANKEVE RUSE

E FUNDIT!!/SHIKONI MOMENTIN KUR ZIHET ROB KOMANDANTI I BATALIONIT TE TANKEVE RUSE Komandanti i batalionit…

5 months ago

Punon për Kosovën dhe është e martuar me kosovar, Ja çka i ndodh nga serbia!

Shkruan: Teuta Fazliu Edhe unë v iktima e rradhës për pasivizimin e adresës në komunën…

5 months ago

Edhe nje Shtet i ndihmon Putinit/Rusia i përgatit për luftë në Ukrainë mercenarët nga shteti i njohur i…

Një video e mercenarëve nga Siria që mbajnë në duar shenjën “Z”, që dominon nëpër…

5 months ago

Sa bukur është rregulluar Sahidja

Të gjiha motrat Mustafa në çdo kohë janë qendër e medieve rozë. Duke u dalluar…

5 months ago

Ja çfarë skenash bënë Semi në banjo

Semi Jaupaj është këngëtarja e talentuar nga Shqipëria që për vite me rradhë është dëshmuar…

5 months ago