Categories: LAJME

Ahtisari jo, kush nga liderët shqiptarë dha idenë e komunave me shumicë serbe?

Një debat i zhvilluar në rrjetet sociale mes gazetarësh e analistësh ka nxejrrë në pah shumë të vërteta rreth krijimit apo moskrijimit të Asociacionit të Komunave Serbe në Kosovë. Sipas tyre, asociacioni nuk është krijuar kur ne e kishim obligim, prandaj pas kalimit të pavarësisë së mbikqyrur nuk ishte më obligim.

Biseda e mëposhtme zgjedh shumë enigma:

Sylë Ahmeti:

Asht genjeshter e kulluar. Bashkesin e komunave me shumic Serbe e parasheh Pakoja e Ahtisarit. E kam pranuar të gjithë këta që jan gjallë përveç Kurtit.

Isret Ruhani:

Nuk e ka parapa ashtu

Sylë Ahmeti:

Rugova…Thaçi …Fatmir Sejdiu Fatmir Limaj, Ramush Të gjithë janë pajtuar më Pakon dhe është votuar në KUVEND. E këqija asht dyfishuar që kanë pranuar marrveshjeve ekstra pas pavarësisë së mbikqyrur. Bashkesija apo Asociacioni ka qenë obligativ për tu krijuar vetëm gjatë mandatit të Pavarësisë së mbikqyrje por jo pas permbylljes së mbikqyrjes . Serbet nuk e pranuan as Pakon as shpalljen e pavarësisë mbi vajzën e Pakos Ahtisar dhe prandaj mbeti Asociacioni aso kohe pa u plotësuar deri në përfundim të mbikqyrjes ndërkombëtare. Këtu është dashur të mbyllet ky kapitull dhe të mos hapet rishtas. Rihapja e këtij kapitulli asht merit e Hashim Thaçit në poziten e ish Kryeministrit deri në poziten e Presidentit. Kështu ka shkuar rrjedhshëm kronologjike me një shpjegim të shkurtër si deshmitar i afër i të gjitha atyre zhvillimeve që nga dita e krijimit të Ekipit të Unitetit për Bisedime me Serbin të kryesuar nga Presidenti Ibraim Rugova

Isret Ruhani:

Sylë Ahmeti eh ajo extra eshte zajednica
I

Arbër B Pllana:

Formula ”zajednices çetnlke” është në Hag !

Sabet Januzaj:

Nese me kujtohet mire kete e ka bere PDK & LDK

admin

Recent Posts

”Kanë qenë të lidhur jashtë këta apo janë zënë?”/ Donaldi ia thotë troç Einxhelit: Do të flasim për atë që kemi pasur jashtë

Gjatë kësaj jave, Einxhel Shkira dhe Donald Veshaj kanë pasur p ërplasje të forta mes…

2 hours ago

Monika Lubonja Zvishet e tëra për të shijuar masazhin në Big Brother VIP (VIDEO)

Në shtëpinë e Big Brother VIP, ngjarjet po bëhen gjithmonë e më interesante. Mbrëmjen e…

2 hours ago

Adriana Matoshi: Kur jam njoftuar me Keithin, kam thënë me vete ‘pse vajza ime nuk e ka një fat si ky, që të ketë dikë të tillë në krahë’

Aktorja e njohur shqiptare, Adriana Matoshi, ka qenë e ftuar së fundmi në emisionin “Goca…

2 hours ago

Gjenerali serb kërcënonKosovën: Nëse FSK kalon pa pëlqimin e KFOR-it në veri dijeni mirë që ne do të…

Krye-shefi i shtabit të përgjithshëm të Ushtrisë së Serbisë gjenerali Milan Mojsiloviç ka deklaruar se…

2 hours ago

Eskalon Kimete Berisha: Albin Kurti është indirekt Rankoviqi i ditëve tona

Analistja Kimete Berisha ka shpërthyer në akuza në drejtim të Qeverisë Kurti, ajo me anë…

2 hours ago

Ish-komandanti i UÇK: Isa Mustafa e Halil Bicaj nuk i lejuan ushtarët me uniformë të UÇK në varrimin e Ahmet Krasniqit

Hafir Hoxha, ish Komandant i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës përmes një shkrimi të gjatë në…

3 hours ago