Categories: LAJME

U përfol se kërkuan të hiqej fjalë nënë dhe baba/ Fleni Xheni Karaj: E kuptuat gabim dua të drejta dy shoqet e mi kanë lindur dhe s’u regjistrua fëmija

Një debat i madh ka qarkulluar ditët e fundit në Shqipëri pas propozimit të bërë nga Komu niteti L6 B TI për zëvendësimin e fjalës “nënë” dhe “baba” me fjalët “prindi1” dhe “prindi2”.

Për këtë çështje ka folur sot për Fax, aktivistja e L6BTI, Xheni Karaj, e cila ka thënë se i gjithë ky debat është ke qinter pretuar. Ajo është shprehur se kanë dashur të vendosin dre jtësi për dy shoqet e tyre që janë bërë nënë dhe fëmija nuk është regjistruar.

Ajo deklaroi:

Nuk e di si u përcoll në media kjo kërkesë, sepse ne nuk kemi kërkuar fare heqjen e fjalës nënë. Unë kam dy mikeshat e mia të cilat janë bërë nënë, dhe prej muajsh nuk janë regjistruar. Ajo cfarë kemi kërkuar ne është që këto fëmijë të regjistrohen dhe të kenë të njëjtat të drejta si fëmijët e tjerë. Ne kërkojmë mundësinë për të krijuar dhe për të mbrojtur familjet tona ligjërisht. Kjo kërkesë vjen në një moment kur kemi një familje që ka sjellë në jetë dy foshnje të cilat prej 4 muajsh nuk ekzistojnë fare në regjistrat e shtetit. Atëherë cfarë do bëjmë, do rrimë e do shohim sesi këta fëmijë nuk regj istroihen apo do ulemi të diskutojmë. Tek cështja e birësimit, nuk lejohet tek fëmijët e të njëjtit gjini.

—————-.—————————–.—————————–.—————————–.—————————–.—————————–.—————————–.—————————–.—————————–.—————————–.—————————–.————-

—————-.—————————–.—————————–.—————————–.—————————–.—————————–.—————————–.—————————–.—————————–.—————————–.————-

—————-.—————————–.—————————–.—————————–.—————————–.—————————–.—————————–.—————————–.—————————–.—————————–.—————————–.—————————–.————-

admin

Recent Posts

Deklarata nga Amerika çon “pesh“ gjithë botën !! Kosova duhet ti bashkohet Shqipërisë…

Perendimi duhet te heqe dore nga fantazia se paqja afat gjate ne Ballkan mund te…

2 hours ago

Një zonjë e vërtetë, kjo është nëna e Xherdan Shaqirit (Foto)

Futbollisti i Zvicrës në këtë situatë që u krijua për prejardhjen e tij publikoi një…

2 hours ago

Skandaloze: Ja si Europa e financoi 33 miliardë euro Maqedoninë, që t’i shtyp shqiptarët

Udha e shtrembër e Maqedonisë dhe “Platforma” shqiptare Shkruan: Nijazi Muhamedi Kjo “platforma” jonë, ajo…

2 hours ago

Punoi si mësuese në bùrgùn e Fierit, Gilberta tregon vështirësitë: Shkoja duke qarë çdo ditë

Në takimin me Ilirin, Gilberta ka treguar se ka punuar në burgun e Fierit si…

3 hours ago

Zbulohet i dashuri i Linda Morinës, kush është personi me të cilin i kaloi pushimet?

Linda Morina u bë e njohur falë postimeve të saja. Në çdo intervistë, Linda gjithnjë…

8 hours ago

Woow, Agnesa Vuthaj shpenzon 50.000 euro vetëm për një veshje të thjesht

Agnesa Vuthaj si duket e ka mjaft shijen e shtrenjtë.Agnesa Vuthaj njihet për stilin e…

8 hours ago