Categories: LAJME

Kërkohet të hiqet emri nënë në Shqipëri/ Flet Deputeti: Mjaft më s’na ka sjell lejleku, djali im do të thotë nëna dhe babai!

Kërkesa e organizatës L6B TI, e cila kërkon që të hiqen emrat NËNË dhe BABA dhe të zëvendësohen me emërtimet “prind që lind nr.1” dhe “prind nr.2”, ka ngjallur deba te të forta në opinionin publik.

Deputeti i Kuvendit, Andi Përmeti, ka reaguar ashpër në lidhje me këtë kërkesë, duke e cilësuar të tepërt, ndërkohë që thotë se kjo kauzë kërkon që të po shtërojë familjen e shqiptarëve.

Ai sshprehet se askush nuk mund t’ia ndalojë djalit të tij të mos i thërrasë “nënë”, nënës së tij dhe baba atij.

Postimi i plotë: Per konceptin Nënë dhe konceptin Baba!

Gjate jetes sime jam ndeshur shpesh me debate, nga me te ndryshmet, debate juridike, debate politike, debate sporti, debate morali por ku rre me pare nuk kisha ndeshur nje debat kaq te pe shtire, den igrues, te tu rp shme dhe kobsjelles sesa debati i diteve te fundit per te v ra re fjalen nene dhe baba.

Ata kane nene e baba. Ata kane familje dhe padiskutim kane te drejte te krijojne familjen e tyre, si ata e mendojne, si ata e ndjejne por pa u lejuar per asnje cast te nderhyjne dhunshem ne familjen time, ne familjen e cdo shqiptari.

Nuk ka per te guxuar kush te detyroje djalin tim mos i therrase nene, nenes se tij dhe mua, baba. Kjo tejkalon cdo kauze. Kjo ka te beje me vet themelin e jetes, mbi ate qe ne jemi krijuar dhe rritur. Kjo eshte nje kauze ku ne si shoqeri duhet te jemi qartazi te p rere per te mos lejuar askend te nderhyje dhunshem ne familjet tone. Kjo eshte nje kauze ku ne qartazi duhet te distancohemi nga gjithkush qe kerkon te denigroje, poshteroje dhe shkaterroje familjet tone. Kjo eshte e teper. Mjaf me.

—————–.————————————.————————————.————————————.————————————.————————————.————————————.————————————.————————————.————————————.————————————.——————-

—————–.————————————.————————————.————————————.————————————.————————————.————————————.————————————.————————————.——————-

—————–.————————————.————————————.————————————.————————————.————————————.————————————.————————————.————————————.————————————.————————————.——————-

admin

Recent Posts

“Jo minishengen”, Ngjela: Kosovës s’i hyn gjëmb në këmbë për shkak të SHBA, do ketë Shqipëri të bashkuar

Takimi i fundit online i kryeministrit Rama me homologun maqedonas Zaev dhe presidentin e Serbisë…

19 mins ago

SkandaIi në Serbi – “VlKTlMA” e parë mund të jetë Nebojsha Stefanoviç

Drama në Serbi po vazhdon pas arrstimit të krmineIit Veljko Belivuk dhe deklaratave të tij…

25 mins ago

Ministri serb i mbrojtjes: Duhet t’i mbrojmë kufijt, Shqipëtarët po punojnë për ‘Shqipëri të Madhe’

Duhet sa më parë të kemi kufirin e mbr0jtur mirë që “Shqipëria e Madhe” të…

29 mins ago

Fjalët e para të Distria Krasniqit pasi fitoi medaljen e Artë në Lojërat Olimpike

Distria Krasniqi e ka rrëmbyer medalje e artë në “Tokio 2020”. Distria Krasniqi i ka…

32 mins ago

Kurti uron Distria Krasniqin: Faleminderit që po bëni krenar secilin prej nesh

Kosova ka siguruar medaljen e dytë olimpike, pas Majlinda Kelmendit që kishte fituar të artën…

34 mins ago

Momenti kur Distria Krasniqi shpërthen në lot pasi fitoi medaljen e Artë

Distria Krasniqi e ka rrëmbyer medalje e artë në “Tokio 2020”. Distria Krasniqi i ka…

36 mins ago